KOLİKLİ BEBEK

Bebeklik Dönemi Gaz Sancıları (İnfantil Kolik)

Bazı bebeklerin ‘kolik’ olarak adlandırılan daha çok akşam saatlerinde başlayan ağlama atakları olabilir. Kolik bebeklerdegenelde 3-4. haftalarda başlayıp 3.-5. ay sonunda geçer. Erken doğan prematüre bebeklerde daha geç dönemde başlar ve daha geç biter.

Neden kolik oluşur?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte pek çok faktör üzerinde durulmaktadır. Bebeğin daha olgunlaşmamış barsaklarından gaz geçişi esnasında kasılmalar olur ve karın kasları sertleşir. Ayrıca bebekteki progesteron hormon düzeyi, doğum ile birlikte azalır. Sonuç olarak bu durum da ağrılı barsak kasılmaları ve kolik ağrıları ile sonuçlanır.  Bazı çalışmalar göstermiştir ki fazla sigara dumanına maruz kalan bebeklerde, annesi gebelik ve lohusalık süresince stres yaşayan bebeklerde kolik atağı fazladır.

Diğer olası nedenler arasında inek sütü protein laktoz intoleransı yani hazır mamalarda bulunan proteine karşı hassasiyet veya alerji suçlanmaktadır.  Kolik; mideden yeme borusuna kaçak ile giden gastroözefageal reflü veya idrar yolları enfeksiyonu ile karışabilir.

Kolik Tanısı Nasıl Konulur?

Kolik tanısı aileden alınan tipik öykü ve diğer karın ağrısı ve ağlama, huzursuzluğa neden olabilecek nedenlerin elenmesi ile konulur.

Bebeğimin kolik atağı sırasında çok endişeleniyorum, ne yapabilirim?

  1. Bebeğin aç ya da susamış olup olmadığını kontrol edin.
  2. Annenin diyetinde, her zaman gaza neden olan besinleri gözden geçirin (baharatlı besinler gibi).
  3. Biberonla besleniyorsa; sallamayla hava kabarcıkları oluştuğundan biberonu çalkalamayın. Hava yutmaya neden olacağından biberonu yatay tutmayın. Mümkünse anti-kolik (kolik önleyici) biberon ve emzik kullanın
  4.  Bebeğinizi kucağınızda taşımayı ve hafifçe sallamayı deneyin. Bebeklerde baş tutma tam anlamı ile 2-3.aylarda olabileceği için, sallarken zedelenmemesi için boynunu elinizle güzelce kavrayın ve çok sert biçimde sallamayın.
  5. Uyku öncesi ılık banyo yaptırarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Banyo sonrası karın, kol, sırt ve bacaklarına nazik olarak masaj yapın. Bebeğinizi tek kolunuzun üzerine alıp karnının üzerine yatırın ve hafifçe sırtını sıvazlayabilirsiniz. Bazı bebeklerde bu durum gaz sancılarında hafiflemeye neden olacaktır.
  6. Beslenme aralıklarına dikkat edin. Bir önceki beslenmede tam olarak doyduğundan eminseniz yaklaşık iki saat kadar bekleyin.
  7.  Sevdiği bir ninni veya hafif müzik ile sakinleştirmeyi deneyin. Süpürge sesi veya saç kurutma makinesi sesinin bebekleri sakinleştirdiği çoğu ebeveynden deneyimlenmiş bir bilgidir.
  8. Çoğu yolu denediğiniz halde henüz sakinleşmemiş ise, baba işten eve geldiğinde, akşam kolik sancısı tutan bebeğinizi araba ile gezdirmeyi deneyin… Bebeğiniz uykuya dalarken, her zaman geçtiğiniz sokaklar, E-5 veya TEM bile size ufak bir tatil molası gibi gelecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir